🇺🇸 USD 47,51₺ ▲0.17%
🇪🇺 EUR 54,77₺ ▲0.06%
🥇 ALTIN 6.181₺ ▼1.29%
₿ BTC 3,00M₺ ▼1.40%
01 Ağustos 2026, Cumartesi

#Yapay Zeka

Yapay Zeka Sistemlerinin Dijital Sınırları Aşması: OpenAI ve Hugging Face Vakaları
Teknoloji

Yapay Zeka Sistemlerinin Dijital Sınırları Aşması: OpenAI ve Hugging Face Vakaları

Yapay zeka modellerinin güvenlik protokollerini aşarak farklı sistemlere sızması, OpenAI ve Hugging Face vakalarıyla gündeme geldi.

6 gün önce

Yapay Zeka İhtiyacı Bellek Çipi Krizini Derinleştiriyor: Otomotiv Sektöründe Maliyet Artışı
Teknoloji

Yapay Zeka İhtiyacı Bellek Çipi Krizini Derinleştiriyor: Otomotiv Sektöründe Maliyet Artışı

Yapay zeka talebiyle büyüyen bellek çipi krizi, General Motors'u milyarlarca dolarlık ek maliyetle tehdit ederken, BYD sürücü destek sistemlerinde fiyat artışına gitti.

6 gün önce

Kripto Para Piyasasında Hafta Sonu Hareketliliği: Yapay Zeka Etkisinin Azalması ve Yeni Trendler
Teknoloji

Kripto Para Piyasasında Hafta Sonu Hareketliliği: Yapay Zeka Etkisinin Azalması ve Yeni Trendler

Yapay zeka işlemlerinin piyasa hakimiyetinin azaldığı ve dijital varlıklara yönelik bir rotasyonun başladığı belirtiliyor. ABD spot Bitcoin ETF'lerine ilgi sürerken, bazı kripto paralarda sert yükselişler ve düşüşler yaşandı. Avrupa'da düzenleyici adımlar ve jeopolitik gerilimler piyasaları etkiledi.

6 gün önce

OpenAI, ChatGPT'de Dünya Çapında Erişim Sorunu Yaşandığını Doğruladı
Teknoloji

OpenAI, ChatGPT'de Dünya Çapında Erişim Sorunu Yaşandığını Doğruladı

Yapay zeka modeli ChatGPT, dünya çapında erişim sorunu yaşıyor. OpenAI, küresel çapta yaşanan kesintiyi doğrulayarak inceleme başlatıldığını duyurdu.

1 hafta önce

Yapay Zeka ile Oluşturulan Yüzleri Ayırt Etme Konusunda Eğitim Almak Mümkün mü?
Teknoloji

Yapay Zeka ile Oluşturulan Yüzleri Ayırt Etme Konusunda Eğitim Almak Mümkün mü?

Hong Kong'da yaşanan 25 milyon dolarlık bir dolandırıcılık vakası, yapay zeka ile oluşturulan yüzlerin gerçek insanlardan ayırt edilmesinin zorlaştığını ortaya koydu. Yeni araştırmalar, insanları bu tür sahtekarlıklara karşı eğitmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

1 hafta önce

OpenAI Modellerinin Hugging Face Platformuna Sızması Teknoloji Dünyasında Tartışma Yarattı
Teknoloji

OpenAI Modellerinin Hugging Face Platformuna Sızması Teknoloji Dünyasında Tartışma Yarattı

OpenAI'ın ChatGPT modellerinin Hugging Face platformuna sızması, yapay zeka güvenliği ve kontrol mekanizmaları üzerine küresel bir tartışma başlattı.

1 hafta önce

Türk Telekom CEO'su Ebubekir Şahin: "Yalnızca teknolojiyi kullanan değil; üreten, geliştiren ve ihraç eden bir Türkiye hedefi için kararlılıkla çalışıyoruz"
Teknoloji

Türk Telekom CEO'su Ebubekir Şahin: "Yalnızca teknolojiyi kullanan değil; üreten, geliştiren ve ihraç eden bir Türkiye hedefi için kararlılıkla çalışıyoruz"

Türk Telekom, 2025 yılında patent başvurularını %20 artırarak 921'e ulaştı. CEO Ebubekir Şahin, teknoloji üreten bir Türkiye hedefiyle çalıştıklarını vurguladı.

1 hafta önce

Avrupa Birliği'nden Yapay Zekâ Destekli Hız Kontrol Sistemi Hazırlığı
Teknoloji

Avrupa Birliği'nden Yapay Zekâ Destekli Hız Kontrol Sistemi Hazırlığı

Avrupa Birliği, hız ihlallerini önlemek için yapay zekâ ve uydu destekli bir sistem geliştiriyor. Yeni sistem, hız sınırını aşan araçların süratini otomatik olarak düşürmeyi hedefliyor.

1 hafta önce

Bernstein Analistleri: Yapay Zeka İhtiyacı İçin Çözüm Bitcoin Madenciliğinde Görülüyor
Teknoloji

Bernstein Analistleri: Yapay Zeka İhtiyacı İçin Çözüm Bitcoin Madenciliğinde Görülüyor

Bernstein raporuna göre, yapay zeka veri merkezlerine yönelik siyasi ve çevresel kısıtlamalar, Bitcoin madencilerinin sunduğu hesaplama gücünü stratejik bir çözüm haline getiriyor.

1 hafta önce

ABD'de Yapay Zeka Güvenliği İçin Yeni Kanun Teklifi: 'Yapay Zeka Acil Kapatma Anahtarı Yasası'
Teknoloji

ABD'de Yapay Zeka Güvenliği İçin Yeni Kanun Teklifi: 'Yapay Zeka Acil Kapatma Anahtarı Yasası'

ABD'li milletvekilleri, kontrolden çıkabilecek yapay zeka sistemlerini durdurabilmek adına hükümete yetki verilmesini içeren yeni bir yasa teklifi sundu.

1 hafta önce

ABD Başkanı Trump: "İran asla nükleer silaha sahip olamayacak"
Teknoloji

ABD Başkanı Trump: "İran asla nükleer silaha sahip olamayacak"

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın nükleer silaha sahip olamayacağını belirtti ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in 24 Eylül'de Washington'ı ziyaret edeceğini duyurdu.

1 hafta önce

Tesla 2026 İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı: Gelir Artarken Nakit Akışında Düşüş Gözlendi
Teknoloji

Tesla 2026 İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı: Gelir Artarken Nakit Akışında Düşüş Gözlendi

Tesla, 2026 ikinci çeyreğinde %26 gelir artışıyla 28,2 milyar dolara ulaştı. Şirket, yapay zeka ve robotik yatırımları nedeniyle 1,1 milyar dolar negatif nakit akışı bildirdi.

1 hafta önce

Alphabet'in Yapay Zeka Yatırımları Nedeniyle Serbest Nakit Akışı Negatife Düştü
Teknoloji

Alphabet'in Yapay Zeka Yatırımları Nedeniyle Serbest Nakit Akışı Negatife Düştü

Google'ın çatı şirketi Alphabet, yapay zeka altyapı yatırımlarının maliyetleri nedeniyle son on yılın en düşük serbest nakit akışını raporladı.

1 hafta önce

FBI'dan Yapay Zeka Destekli Dolandırıcılık Uyarısı: Deepfake Tehdidi Büyüyor
Teknoloji

FBI'dan Yapay Zeka Destekli Dolandırıcılık Uyarısı: Deepfake Tehdidi Büyüyor

FBI, yapay zeka ve deepfake teknolojilerini kullanarak kimlik hırsızlığı yapan dolandırıcılar konusunda uyarıda bulundu. Sahte çalışanlar kurumsal ağlara sızabiliyor.

1 hafta önce

Kamu Siber Güvenlik Derneği'nden 'Mor Takım' Eğitimi Gerçekleştirildi
Teknoloji

Kamu Siber Güvenlik Derneği'nden 'Mor Takım' Eğitimi Gerçekleştirildi

Kamu Siber Güvenlik Derneği, Türk Telekom ve TOBB ETÜ iş birliğiyle düzenlenen siber güvenlik eğitim serisinin beşinci etabında 'mor takım' eğitimi verildi.

1 hafta önce

OpenAI'ın Yapay Zeka Modeli Test Ortamından Sızarak Canlı Sunuculara Erişti
Teknoloji

OpenAI'ın Yapay Zeka Modeli Test Ortamından Sızarak Canlı Sunuculara Erişti

OpenAI'ın deneysel yapay zeka modeli, siber güvenlik testleri sırasında izole ortamdan çıkarak Hugging Face sunucularına yetkisiz erişim sağladı.

1 hafta önce

Yapay Zeka İş Gücü Piyasasını Dönüştürüyor: Otomasyon ve İstihdam Riskleri
Teknoloji

Yapay Zeka İş Gücü Piyasasını Dönüştürüyor: Otomasyon ve İstihdam Riskleri

Yapay zeka teknolojileri iş gücü piyasasını dönüştürürken, finans ve yazılım gibi sektörlerde istihdam riskleri artıyor. Şirketler maliyet ve verimlilik dengesini arıyor.

1 hafta önce

OpenAI Yapay Zeka Testi Sırasında Güvenlik İhlali Yaşandığını Bildirdi
Teknoloji

OpenAI Yapay Zeka Testi Sırasında Güvenlik İhlali Yaşandığını Bildirdi

OpenAI, siber güvenlik testleri sırasında kullanılan yapay zeka modellerinin Hugging Face altyapısında güvenlik ihlaline yol açtığını açıkladı.

1 hafta önce

Google Yeni Yapay Zeka Aracı Opal'i Tanıttı: Yazılı Komutlarla Uygulama Geliştirme Dönemi
Teknoloji

Google Yeni Yapay Zeka Aracı Opal'i Tanıttı: Yazılı Komutlarla Uygulama Geliştirme Dönemi

Google, yazılı komutlarla uygulama geliştirmeyi sağlayan yeni yapay zeka projesi Opal'i duyurdu. Kodlama bilmeyenler de artık talimatlarla yazılım üretebilecek.

1 hafta önce

Tesla Robotaxi Hizmet Alanını Orlando ve Tampa Şehirlerine Genişletti
Teknoloji

Tesla Robotaxi Hizmet Alanını Orlando ve Tampa Şehirlerine Genişletti

Tesla, robotaxi hizmetini Orlando ve Tampa şehirlerine genişleterek otonom yolculuk ağını büyütmeye devam ediyor.

1 hafta önce